Nowoczesna telewizja w sieci

Kiedy mówimy o streamingu online, spotykamy wiele terminów, z których jednym z nich jest telewizja internetowa. Doświadczamy zmiany paradygmatu z tradycyjnych trybów nadawania, takich jak telewizja kablowa lub satelitarna, na strumieniowanie przez Internet, a telewizja internetowa jako system ma do odegrania ważną rolę w tej fazie przejściowej.  

Co to jest telewizja w sieci?

Telewizja internetowa odnosi się do internetowej telewizji protokołów, w której Internet służy do dostarczania programów telewizyjnych i filmów na żywo lub na żądanie. To system, w którym usługa telewizji cyfrowej jest dostarczana abonentowi za pośrednictwem technologii protokołu internetowego, łącza szerokopasmowego lub połączenia internetowego. Różni się nieco od cyfrowego wideo, do którego mają dostęp miliony użytkowników w witrynach lub aplikacjach takich jak YouTube czy Netflix, ale ma tę samą naturę. W przeciwieństwie do standardowego połączenia kablowego lub satelitarnego wiele telewizorów może korzystać z jednej subskrypcji w domu, dzięki czemu wszyscy domownicy mogą oglądać programy i filmy online, gdzie chcą.

Telewizja internetowa daje widzom dodatkową zaletę i wygodę wyboru programu, który chce oglądać, zawsze i wszędzie, gdy ma na to ochotę, oprócz dostrojenia się do aktualnie nadawanych programów telewizyjnych na żywo. Aby zrozumieć, jak ten model różni się od tradycyjnej telewizji, porównajmy tradycyjny tryb oglądania telewizji z internetową.

Różnice między kablówką a telewizją internetową

Zarówno kabel, jak i satelita działają, umożliwiając użytkownikom „dostrojenie się” do określonych kanałów w sygnale, a podstawową różnicą jest to, że kabel jest połączeniem przewodowym, podczas gdy satelita jest bezprzewodowy (dopóki nie dotrze do twojego domu). Telewizja internetowa wykorzystuje sieć opartą na protokole internetowym (IP) do dostarczania kanałów telewizyjnych do dekodera użytkowników. Sieci internetowe różnią się od telewizji kablowej i satelitarnej, oferując treści za pośrednictwem tego samego modelu klient-serwer, który udostępnia pocztę e-mail, strony internetowe i inne usługi internetowe. Jak zobaczymy, IP lub protokół internetowy to język używany do przesyłania pakietów danych między komputerami podłączonymi do sieci internetowej.

Klient żąda i odbiera programy telewizyjne czy filmy online a treść wideo jest dostarczana do przeglądarki za pośrednictwem sieci opartych na protokole internetowym (IP) zamiast kablowych lub satelitarnych. W przeciwieństwie do telewizji kablowej lub satelitarnej, w której treść jest nadawana w czasie rzeczywistym, w transmisji i zapomnij o modelu. Telewizja internetowa ma możliwość przechowywania programów na serwerach po stronie nadawczej, umożliwiając użytkownikom żądanie treści przez Internet w dowolnym momencie.

Telewizja internetowa jest bardzo podobna do przeglądania Internetu niż tradycyjne surfowanie po kanałach. Wykorzystuje jedynie IP (Internet Protocol), protokół transportowy, który jest mechanizmem dostarczającym filmy do widza. Gdy widz kliknie dowolny program telewizyjny lub poprosi o wideo, wideo z różnych źródeł (serwerów) zostanie podzielone na pakiety danych i wysłane przez Internet. Serwery wideo przesyłają programy za pomocą kabla światłowodowego do istniejącego gospodarstwa domowego za pośrednictwem połączenia internetowego, żądania są wysyłane, a programy odsyłane z powrotem.