Certyfikat DLNA i streaming wideo

W ciągu ostatnich kilku lat dystrybucja strumieniowa mediów cyfrowych przestała być czymś niezwykłym. Udostępniamy zdjęcia cyfrowe, oglądamy pomijane programy telewizyjne i darmowe filmy online. Szybkość Internetu i routerów wzrosła tak bardzo, że możliwe jest strumieniowe przesyłanie wysokiej jakości dźwięku i obrazu.

Telewizja korzysta z Internetu

Dziś tablety i smartfony stają się częścią sieci domowej. Dystrybuują media z komputerów, sieciowej pamięci masowej i innych serwerów mediów. Media z naszych urządzeń mobilnych kierujemy do telewizorów i odbiorników audio-wideo. Używamy telefonów i tabletów do sterowania strumieniowaniem w sieci domowej. Dostawcy telewizji również rozumieją korzyści płynące z dystrybucji mediów strumieniowych w sieci i starają się udostępniać nam kanały telewizji internetowej, gdzie darmowe filmy online, możemy oglądać o każdej porze dnia.

Podstawy DLNA

Celem standardu DLNA (Digital Living Network Alliance) jest zapewnienie wszystkim urządzeniom w domu łatwej komunikacji między sobą, tworząc niezawodną sieć przesyłania strumieniowego. Aby uzyskać certyfikat DLNA, urządzenie musi spełniać określone kryteria: wykrywać pliki przechowywane na urządzeniach w sieci domowej, sterować odtwarzaniem, odtwarzać kompatybilne formaty plików (MPEG2, JPEG, AAC LC, MP3 i wiele innych). Ponadto należy zachować zgodność z QoS (Quality of Service), tzn. Dać pierwszeństwo strumieniowaniu wideo, zapewniając mu większą przepustowość (prędkość) niż pliki danych, wiadomości e-mail i tak dalej.

Jak to działa?

Za pomocą urządzenia z certyfikatem DLNA możesz włączyć odtwarzacz multimedialny, niezależnie od tego, czy jest to Smart TV, czy Boxee Box, wyświetlić listę serwerów multimediów, wybrać plik, który chcesz wyświetlić lub słuchać, i odtworzyć go za pomocą pilota zdalnego sterowania odtwarzacza. W takim przypadku nie grozi ci informacja o niezgodności formatu pliku i nie musisz długo czekać na jego pobranie. DLNA opracowało szczegółowe specyfikacje ról dla różnych urządzeń w sieci domowej, w tym cyfrowych serwerów multimediów, cyfrowych odtwarzaczy multimediów, cyfrowych kontrolerów multimediów. Niezbędne funkcje można wbudować w zestaw poleceń urządzenia (oprogramowanie układowe urządzenia) lub włączyć w urządzenia korzystające z oprogramowania DLNA.

Domowa sieć DLNA zaczyna się od cyfrowego serwera multimediów, który przechowuje pliki i może zostać wykryty przez odtwarzacz multimedialny. Możesz przechowywać pliki multimedialne na komputerze, ale odtwarzacz multimediów powinien być w stanie zidentyfikować komputer w sieci domowej, a następnie zidentyfikować pliki na nim. Istnieje oprogramowanie, które zamienia komputer lub dysk sieciowy w serwer multimediów. Routery są urządzeniami z certyfikatem DLNA, więc możesz dystrybuować media z zewnętrznych dysków twardych USB podłączonych do routera. Cyfrowy odtwarzacz multimedialny z certyfikatem DLNA może być samodzielnym urządzeniem, odtwarzaczem WDTV Live lub funkcją wbudowaną w odtwarzacz Blu-ray, lub Smart TV. Odtwarzacz multimedialny wykryje pliki na cyfrowych serwerach multimedialnych i odtworzy wybrany plik.