Dlaczego po paru miesiącach użytkowania Windows 10, system coraz wolniej działa

System Windows to potężne oprogramowanie. Co nowszy system, tym jest bardziej zaawansowany, bardziej się rozrasta. Po paru miesiącach użytkowania systemu Windows 10, system staje się bardziej ociężały, coraz wolniej chodzi i się zacina. Głównym powodem jest tego rejestr systemu. Dlatego ważnym elementem w eksploatacji komputera jest czyszczenie rejestru Windows 10.

Co to jest rejestr systemu Windows 10?

Rejestr systemu Windows 10 jak i starszych i nowszych systemów jest to baza danych, która przetrzymuje dane o konfiguracji komputera. Do tych danych system się odwołuje podczas użytkowania. Informacje przechowywane to między innymi dane o profilach użytkowników, informacje o zainstalowanych programach, skojarzenia plików, konfiguracje sterowników i urządzeń.

Dlaczego rejestr się zapycha?

Odinstalowanie programu czy sterownika, często nie usuwa wszystkich plików jak i wpisów rejestru. Przez to rejestr się rozrasta, a odwołania do niego często prowadzą do pustych wpisów. Skutkiem tego jest coraz wolniejsze działanie rejestru, a w konsekwencji systemu Windows.

Jak temu zapobiec i jak działa czyszczenie rejestru Windows 10?

Po każdym odinstalowaniu programu, czy sterownika dobrą praktyką jest czyszczenie rejestru Windows. Są do tego stworzone specjalne programy. Skanujemy nimi rejestr, wyłapuje on puste i uszkodzone wpisy i usuwa. Dzięki niemu rejestr zmniejsza swoje rozmiary. Usunięcie pustych wpisów powoduje nieodwoływanie się do nich, co prowadzi do szybszego działania rejestru, a w konsekwencji systemu Windows.